Farbowanie włosów bez chemii

Około 70 procent kobiet farbuje włosy, głównie w celu zatuszowania siwych pasemek. Podczas gdy cętkowane siwe włosy również sprawiają, że mężczyźni są atrakcyjni w starszym wieku, kobiety z siwymi włosami są postrzegane jako mniej młode i atrakcyjne.

Wykazano, że niektóre z barwników w konwencjonalnych produktach są rakotwórcze lub skrajnie alergiczne. Z tego powodu ustawodawca ustalił w ostatnich latach wartości graniczne dla niektórych substancji lub wycofał je z rynku.

Naturalny kolor włosów bez chemii

Rynek naturalnych farb do włosów jest wyraźnie skierowany do kobiet i kwitnie. Ponieważ świadomość składników w ostatnich latach znacznie wzrosła w wyniku trendu na kosmetyki naturalne, a fryzjerzy nie zawsze są najlepszymi doradcami, jeśli chodzi o składniki produktów, których używają, około połowa kobiet używa naturalne farby do włosów (https://www.bee.pl/t/naturalne-farbowanie-wlosow), których można używać w domu.

Najczęściej stosowanym barwnikiem roślinnym jest henna. Henna jest używana do barwienia skóry i włosów od tysięcy lat. Uprawia się ją w Afryce Północnej i Wschodniej, a także w znacznej części Azji. Henna w proszku wytwarzana jest z liści krzewu. Dzięki rozwojowi nowoczesnych produktów, kolory roślinne dla blondu, czerwieni, brązu i czerni są teraz trwałe, a ich krycie szarości jest coraz lepsze.

Rozjaśnianie z rumiankiem i cytryną


Ci, którzy chcą się obejść bez chemii, nie powinni oczekiwać cudów, zwłaszcza jeśli chodzi o rozjaśnianie. Włosów nie da się naturalnie ufarbować jaśniej, można je tylko trochę rozjaśnić. Dobrze znane domowe sposoby to: herbata rumiankowa, świeży sok z cytryny, miód, cynamon lub domowa słona woda.

Istnieje wiele przepisów na każdy z tych domowych środków zaradczych. Oto przykład: Zagotuj sześć torebek herbaty rumiankowej w jednym litrze wody. Spłucz włosy zimną herbatą. Pozwól mu działać przez jakiś czas, najlepiej na noc. Następnie wypłucz napar i umyj włosy jak zwykle. Ponieważ są to naturalne składniki, możesz powtórzyć ten proces kilka razy – nie zaszkodzi to Twoim włosom!

Kolor ciemniejszy z orzechami, kasztanami i czarną herbatą

Jeśli chcesz, aby Twoja grzywa była trochę ciemniejsza lub po prostu nie chcesz ciągle ponownie farbować jej chemicznie ze względu na jaśniejszy kolor, czarna herbata, łupiny orzecha włoskiego i liście kasztanowca są właściwym wyborem. Zawsze obowiązuje: włosy powinny być umyte i jeszcze wilgotne podczas użytkowania.

Przepis na czarną herbatę jest następujący: zalać wrzątkiem cztery torebki w filiżance i pozostawić do zaparzenia, aż herbata będzie tylko letnia. Następnie polej czarną herbatą wilgotne włosy lub rozprowadź ją za pomocą sprayu. Pozostaw na około godzinę z ręcznikiem na ramionach i posyp herbatą raz za razem. Następnie umyj włosy, aż kolor przestanie się wydobywać.

Barwienie łupinami orzechów włoskich wygląda tak: Najpierw zmiel łupiny orzechów włoskich w młynku do kawy, aż uzyskasz osiem łyżek proszku. Na wierzch zalać ćwierć litra wrzącej wody i wymieszać na pastę. Teraz dodaj łyżkę oliwy z oliwek i łyżeczkę świeżego soku z cytryny. Załóż go na głowę i pozostaw na maksymalnie dwie godziny.

Z kolei liście kasztanowca należy najpierw namoczyć w wodzie destylowanej przez dwa dni. Następnie w rondelku zagotować napar, ostudzić i ewentualnie dodać wodę różaną.